Blender – jaki model kupić?

Wybierając dobry blender do kuchni, musimy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwsza z nich to finanse, czyli jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup nowego sprzętu kuchennego. Tutaj decydują przede wszystkim parametry techniczne blendera, jednak nie zawsze jest tak, że najlepsze idzie w parze z najwyższą ceną. Wiele osób zapoznaje się z opiniami i danymi technicznymi sprzętu technicznego, dostępnymi na stronach internetowych po to, aby z gąszczu ofert wydobyć informacje o dobrym sprzęcie w przystępnej cenie. Ceny blenderów w Polsce wahają się od 30 złotych do prawie 1000 złotych, w zależności od marki i funkcji jakie posiadają. Posiadanie w kuchni blendera zdecydowanie wzbogaci liczbę przygotowanych przez nas posiłków, deserów i koktajli, więc zastanówmy się jakie jego funkcje będą przez nas najbardziej pożądane.

Dostępne są blendery ręczne oraz tzw. kielichowe, od naszych potrzeb zależy który wybierzemy. Blendery ręczne, czyli jak jego nazwa wskazuje, trzymamy w ręku, mają mniejszą moc rozdrabniania, ale są poręczniejsze i zajmują mniej miejsca. Blendery kielichowe mają mocniejszy silnik i szybszą moc obrotów, stoją na blacie, więc zajmują więcej miejsca. Bez względu na to który wybierzemy, nie zawracajmy sobie głowy blenderami o mocy mniejszej niż 500 W, ponieważ poniżej tej granicy, każdy blender będzie miał problemy z rozprawieniem się mrożonych owoców i warzyw, kostek lodu czy orzechów. W tym przypadku nie ma mowy o oszczędności prądu ponieważ więcej czasu stracimy na dłuższą pracę blendera. Blendera na akumulator nawet nie bierzmy pod uwagę, ponieważ jest to na dłuższą metę strata czasu i pieniędzy.

Obecnie nasze kuchnie nie są wielkich rozmiarów, więc dużo sprzętu jesteśmy zmuszeni trzymać na blacie. Wobec tego zawsze staramy się, aby dobrać mały sprzęt AGD do ogólnej aranżacji kuchni. Również blendery wchodzą w tą grupę, ale na szczęście mamy tutaj ogromny wybór kolorystyki i rodzaju obudowy. Są blendery z plastikową obudową i ze stali nierdzewnej, wybór zależy tylko od naszych preferencji i zasobu kieszeni. Istotną funkcją blendera jest regulacja szybkości obrotu. Najlepiej wybrać taki który ma 3 lub 4 podstawowe prędkości i na przykład jeden 5 bieg w trybie turbo. Ważne jest to ze względu na różne sposoby przygotowania wielu potraw i koktajli. Blender powinien być też łatwy do czyszczenia i konserwacji, z możliwością mycia w zmywarce.

25 stycznia 2016

Hubert Budzich

Pracownik naukowy, testujący maszyny do blendowania oraz ich wpływ na jakość otrzymywanego produktu.