Blender – jaki model wybrać?

Obecnie coraz większa popularnością w polskich domach cieszą się blendery. Blender to urządzenie dzięki któremu wyczarujemy w domu kremową, aksamitną zupę, wspaniały koktajl owocowy lub warzywny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przygotowaniu posiłków dla małych dzieci, dla starszych osób mających problem z rozgryzaniem i przełykaniem większych kawałków. Natomiast fani zdrowej diety docenią możliwości przygotowania niezrównanych w smaku koktajli, które są prawdziwą bombą składników odżywczych jakie dostarczamy naszemu organizmowi. Przy wyborze blendera zwróćmy uwagę na kilka cech, które w późniejszym czasie podczas użytkowania okażą się niezmiernie ważne. Po pierwsze – moc silnika. Blendery dzielą się na dwa rodzaje – ręczne i kielichowe.

Spróbujmy przewidzieć do czego będzie nam służył w przyszłości blender i niech to zdecyduje który będzie dla nas lepszy. Blendery z mocą poniżej 500 W są bardzo słabe i będą mieć trudność z szybkim rozdrobnieniem lodu czy mrożonek, lecz poradzą sobie ze zmiksowaniem zup i sosów. Blendery mocniejsze, czyli te z mocą silniczka na poziomie 600 i 700 W nie grzeją się nawet przy miksowaniu twardych orzechów czy owoców i warzyw w skórach. Urządzenia z większą mocą kosztują więcej, lecz też potrafią znacznie bardziej ułatwić nam pracę w kuchni. Jest też zasadą, że blendery o słabszej mocy silnika pracują głośniej i wydają większy hałas. Jeśli zależy nam na bardzo cichej pracy blendera, zastanówmy się nad zakupem urządzenia z silnikiem bezszczotkwym prądu stałego (takim blenderem jest np. model Greenis FGR-8800).

Dlaczego jest on taki wyjątkowy i wyróżnia się niemal bezgłośną pracą? Związane jest to ze zmianą silnika szczotkowego na bezszczotkowy, czyli zastosowaniu elektronicznego układu kontroli, który pozwala na regularne i stabilne dostarczenie zasilania do blendera. Silnik bezszczotkowy to prawdziwa rewolucja w sprzęcie AGD. Ma bardzo dużo zalet w porównaniu do tradycyjnego silnika - oprócz zmniejszenia hałasu, eliminuje także iskrzenie w komutatorze i zakłócenia elektromagnetyczne. Blender z takim silnikiem nie wymaga konserwacji i może osiągnąć bardzo wysokie obroty noży tnących. Do blendera bardzo często dołączone są dodatki w postaci wysokiego pojemnika i pokrywki do niego. Dokupić można pojemniki do próżniowego przechowywania żywności, które są przydatne w wielu sytuacjach. Jeśli nie mamy miejsca na dodatkowy sprzęt, to zostańmy przy podstawowym składzie z końcówką z ostrzem do rozdrabniania i siekania oraz drugą do ubijania, niekiedy może być jeszcze jeden pojemnik.

27 stycznia 2016

Dagmara Kowalik

Dietetyk, swoje metody leczenia opiera na ziołolecznictwie. Podkreśla, że częste stosowanie domowych wyrobów z owoców, ziół i warzyw poprawia koloryt cery i zwalcza większość stanów zapalnych.