Naturalne kostki elektrolitów Smoothie Booster Cubes

Czy kiedykolwiek spędziłeś aktywny dzień na świeżym powietrzu, ale nie udało Ci się zachować odpowiedniego nawodnienia? Istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje ciało nie otrzymało wystarczającej ilości naturalnych elektrolitów. Dlatego stworzyłam przepis na kostkę smoothie booster, która dostarczy Twojemu organizmowi więcej naturalnych elektrolitów. Oto dlaczego jest to ważne:

Czym są naturalne elektrolity?

Elektrolity to minerały, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu na poziomie komórkowym. Przewodzą one impulsy elektryczne poprzez wodę, które są przekazywane pomiędzy komórkami i układami narządów.

Potas, sód, wapń, chlorek, fosforan i magnez to elektrolity wykorzystywane przez organizm, a ich źródłem jest żywność, którą spożywamy. Dotyczy to wielu owoców i warzyw, które prawdopodobnie jesz każdego dnia.

Większość układów w organizmie opiera się na tych elektrolitach, ale szczególnie układ nerwowy, układ krążenia i układ mięśniowy.

Nasze ciała polegają na tej delikatnej równowadze witamin, minerałów i wody, aby utrzymać wszystko w ryzach. Kiedy coś wymyka się spod kontroli, na przykład równowaga elektrolitów, może to sprawić, że poczujemy się "wyłączeni", a nawet wywołać poważniejsze objawy, takie jak skurcze mięśni, odwodnienie, bóle głowy, zmęczenie, problemy z ciśnieniem krwi i wiele innych.

Co robią naturalne elektrolity?

Aby mięśnie ciała, w tym serce, mogły się prawidłowo kurczyć, potrzebują wapnia, sodu i potasu. Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi, mięśnie mogą drgać, stawać się słabe lub kurczyć się nadmiernie (skurcze). Dotyczy to zarówno mięśni szkieletowych, jak i mięśni gładkich w układzie pokarmowym, sercu i innych układach.

Ponieważ elektrolity potrzebują wody do przewodzenia impulsów, ważne jest, aby pozostać odpowiednio nawodnionym. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, sygnały nie mogą być wysyłane prawidłowo. I odwrotnie, jeśli wody jest zbyt dużo lub stężenie elektrolitów jest zbyt niskie, może się zdarzyć to samo. Tak więc zaburzenie równowagi elektrolitów może wystąpić w przypadku ich deficytu lub nadmiaru.

Elektrolity opuszczają organizm głównie przez skórę (pocenie się) i filtrację przez nerki (oddawanie moczu). Jeśli w organizmie jest zbyt mało wody, elektrolity są odfiltrowywane przez nerki, aby osiągnąć normalną równowagę. Podobnie, jeśli wody jest za dużo, organizm pozbywa się jej nadmiaru, aby przywrócić równowagę.

Podczas gorętszych miesięcy roku, jedna z członkiń naszego zespołu, Lindsey, lubi używać ConcenTrace® Trace Minerals Drops, aby dodać dodatkowy zastrzyk elektrolitów w dni, kiedy dużo pracuje na zewnątrz lub bardziej się poci. Płyn zawiera bardzo skoncentrowane poziomy minerałów magnezu, chlorku, sodu, potasu, siarczanu, litu i boru pochodzących ze skoncentrowanej wody morskiej z morza śródlądowego Utah. Niektóre domowe systemy filtracji wody usuwają te minerały z wody, więc może to być łatwy sposób, aby dodać je z powrotem. Zaledwie 20 kropli pozwoli na remineralizację galonu wody. Lindsey mówi, że używa tych kropli, aby skutecznie zapobiegać i leczyć skurcze mięśni w nogach i innych kończynach.

Najczęstsze zaburzenia równowagi elektrolitowej

Sód i potas to najczęstsze zaburzenia równowagi elektrolitowej, do których dochodzi zazwyczaj w wyniku pocenia się spowodowanego upałem i/lub wysiłkiem. Jednakże, inne czynniki mogą powodować zaburzenia równowagi, takie jak choroby lub schorzenia, które powodują odwodnienie lub uniemożliwiają prawidłową filtrację krwi. Wirusy, infekcje, rak i leczenie raka, zaburzenia odżywiania, problemy z sercem, spadek funkcji nerek, zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy poziom krwi, a nawet skutki uboczne leków mogą również przyczynić się do zachwiania równowagi.

Gdy występuje nadmierne stężenie magnezu, sodu, potasu lub wapnia, może to wpływać na organizm, wywołując nieregularne bicie serca, zmiany ciśnienia krwi (zbyt wysokie lub zbyt niskie), osłabienie i zmęczenie, problemy z układem nerwowym, w tym drętwienie, mgłę umysłową i dezorientację, skurcze i drgawki mięśni.

Jak leczyć zaburzenia równowagi elektrolitowej?

Leczenie zaburzeń równowagi elektrolitowej zależy od ich przyczyny i stopnia nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prosta naprawa polegająca na uzupełnieniu elektrolitów poprzez nawodnienie płynem zawierającym naturalnie występujący lub dodany sód i potas, a także inne elektrolity w razie potrzeby.

W przypadku poważnych zaburzeń nawodnienia, może być konieczne nawodnienie przez kroplówkę w szpitalu lub w warunkach klinicznych. W przypadku, gdy woda jest wyczerpana, ale istnieje stężenie elektrolitów, osobie tej można podać dożylnie płyny zawierające połączenie wody i glukozy, aby ułatwić utrzymanie równowagi. (Uwaga: w przypadku poważnych chorób, takich jak choroby nerek, zapobieganie zaburzeniom równowagi elektrolitowej może okazać się niemożliwe i trudne do wyleczenia).

Czy napoje dla sportowców są dobre dla Ciebie?

Napoje dla sportowców od dawna są popularnym sposobem na nawodnienie organizmu i uzupełnienie płynów, czy to podczas gry sportowej, czy innego wysiłku fizycznego. Jednakże, jeśli przyjrzysz się bliżej etykietom, znajdziesz kilka niesmacznych składników, w tym sztuczne aromaty i kolory. W próbie odwołania się do większej publiczności, są nawet organiczne, bezbarwne napoje sportowe dostępne teraz.

Naturalne środki uzupełniające elektrolity

Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele owoców i warzyw, które dostarczają nam niezbędnych elektrolitów poprzez zróżnicowaną, zdrową dietę. Ale w przypadku braku równowagi, istnieją dwa doskonałe, naturalne uzupełniacze elektrolitów, które są o wiele lepsze dla Ciebie niż napoje sportowe - 100% czysta woda kokosowa i banany.

Woda kokosowa jest niewiarygodnie dobrym źródłem potasu, jest również naturalnie słodka, co może pomóc w dostarczeniu naturalnych, prostych węglowodanów dla energii. Znane są przypadki, gdy medycy wstrzykiwali świeżą wodę kokosową prosto do kroplówek żołnierzy, którzy cierpieli z powodu odwodnienia, skutków przebywania na otwartej przestrzeni, urazów lub innych dolegliwości.

Banany są również znane ze swojego potasu, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i funkcjonowania serca.

Oto kilka innych pokarmów pochodzenia roślinnego, które pomagają utrzymać lub zrównoważyć równowagę elektrolitów:

 • ogórki koperkowe
 • soki warzywne (zwłaszcza pomidorowy)
 • sałata i inne zieleniny liściaste (szpinak jest świetny!)
 • oliwki
 • ziemniaki z skórką
 • banany
 • orzechy i nasiona
 • melon i ogórek
 • owoce cytrusowe
 • brokuły
 • słodkie ziemniaki
 • jagody
 • inne produkty o wysokiej zawartości wody

Innymi słowy, zielone smoothie i posiłki na bazie roślin są niesamowite dla utrzymania równowagi elektrolitów w organizmie i utrzymania nawodnienia. ????

Sproszkowany groszek ślazowy

Sproszkowany groszek motylkowy to kolejny składnik zawarty w tym przepisie. Nie jest źródłem elektrolitów, po prostu uwielbiamy ładny niebieski kolor, jaki dodaje. Jest to proszek superjuice, który pochodzi z żywych niebieskich kwiatów rodzaju rośliny grochu pochodzącej z Azji. Smak przypomina matcha (choć jest znacznie łagodniejszy) i inne herbaty ziołowe. Ciekawostka: kolor pozostaje niebieski w neutralnych lub zasadowych poziomach pH i zmienia się na fioletowy lub różowo-fioletowy po zmieszaniu z kwaśnymi płynami. Aby zachować niebieską barwę kostek (myśl: woda i nawodnienie!), dodałam szczyptę wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej), który jest kolejnym środkiem uzupełniającym elektrolity, a także odrobinę różowej soli (nie na zdjęciu).

SKŁADNIKI

 • 5 dużych bananów, obranych i pokrojonych w plasterki
 • 2 szklanki 100% czystej wody kokosowej, niesłodzonej, najlepiej nie z koncentratu
 • 4 łyżeczki Śladowych Minerałów Koncentratu (opcjonalnie)
 • 1-2 łyżeczki proszku z motylego grochu (opcjonalnie)
 • Szczypta soli himalajskiej lub innej soli morskiej
 • Duża szczypta sody oczyszczonej (opcjonalnie, dla wzmocnienia koloru)

INSTRUKCJA:

 1. Umieść składniki, w tym opcjonalne składniki, jeśli używasz, w blenderze i puree aż do uzyskania gładkiej konsystencji. W razie potrzeby dodaj nieco więcej sody oczyszczonej, aby uzyskać bardziej niebieski kolor.
 2. Wlać do dwóch standardowych, 16-dołkowych foremek do kostek lodu. Potrząśnij kilka razy na blacie, aby pomóc uwolnić pęcherzyki powietrza. Zamrażać przez kilka godzin, najlepiej przez noc, aż do uzyskania jędrności.
 3. Wyjmij zamrożone kostki smoothie z foremek i przełóż do szczelnego pojemnika odpornego na zamrażanie.
 4. Aby użyć, dodaj 4 kostki na porcję do swojego ulubionego przepisu na smoothie, aby zastąpić 1/2 szklanki owoców, lub wymieszaj 8 kostek (na porcję) z odpowiednią ilością wody lub wody kokosowej, aby szybko uzupełnić elektrolity.

UWAGI

 • Informacja o wartości odżywczej uwzględnia składniki opcjonalne.
 • Proszek z groszku masłowego nadaje niebieski kolor, bez innych dodatków kostki będą miały jasnokremowy kolor. Można użyć dowolnego soku superfood w proszku, aby uzyskać inne piękne kolory.

19 marca 2021

Dagmara Kowalik

Dietetyk, swoje metody leczenia opiera na ziołolecznictwie. Podkreśla, że częste stosowanie domowych wyrobów z owoców, ziół i warzyw poprawia koloryt cery i zwalcza większość stanów zapalnych.